Sondaj

SONDAJ ;

Küresel ısınma sonucunda sondaj ihtiyacı her geçen gün artan su ihtiyacı için alternatif kaynak olarak değerlendiriliyor. Sondaj fiyatları talep arttıkda ucuz lamakla kalmayıp ucuz sondaj açtırmak için maliyetleri düşük en etkili çap ve metrajın tespit edilmesi gerekiyor. Su sondajı açma eski sistemlerde günler sürerken şimdiki zamanda kısa sürelerde teslim ediliyor. Sondaj püf noktaları ise sondaj nereye vurulur sorularını aklımıza getirmekte. İstanbul sondaj fiyatları bölgesel olarak değişiyor. Sondajda suyun çıkığı nasıl anlaşıldığının öğrenmek için en etkili yöntem havalı sondajdır.

Sondaj Nerelere Vurulur?

Sondaj lokasyonunun tespit edilebilmesi için öncelikle arazinizin, evinizin yada bahçeye tarlaya sondaj açtırmak istiyorsanız size en yakın komşunuz, fabrika yada bir ev de bulunan sondajın metresini öğrenmek, su verimini sormak gibi küçük bir araştırma yapılabilir. Bu araştırma sonucu arazinizin en uygun yerine daha sonraki dalgıç pompa servisine engel olmayacak en uygun yere açtırmak uygun olacaktır.

Sondaj Açılırken Suyun Çıktığı Nasıl Anlaşılır(Havalı Sistemde)

havalı sistem sondajda suyun çıktığı nasıl anlaşılır? havalı sistemde komresör ve az miktarda su kullanılır bu su kuyu dibi çekiç denilen parçayı soğutma işlevi görür aynı zamanda sondaj da kullanılan kimyasal sulfatex in yoğunlaşmasını sağlar (sulfatex sondaj köpüğü) sondaj köpüğü sondajdan çıkan toprağın, artığın yukarıya yoğunluk sağlarayak atılmasını sağlar. fakat sondaj da su damarı yakalandığı zaman bu damar kompresörün basıncıyla suyu hemen yukarıya iletir bunuda görselde gösteriyoruz.

bu sondaj makinasının delgi esnasındaki kuyudan çıkan su geliri yaklaşık günde 100 tonluk bir verim görünüyor. sondaj açtırmadan önce bilgi sahibi olmak gerçekten çok önemlidir. bölgenizdeki sondajcılar tabiki uygun fiyatlar verecektir ama bilmeniz gereken şudurki ekipman gücü. ekipmanlar güçlü takımlar sağlam olması sondaj kuyusunun teslimi için çok önemlidir.

 

Su Sondajı Nasıl Açılır? (video)

Su Sondajı Nedir? (video)

 

ÖNEMLİ BİLGİLER;

İyi hazırlanmış kuyu projesi Su bulma İhtimalını Arttırır.

Bir su sondajı işleminde ilk olarak su kuyusunun üzerinde durulacak konu amaca uygun, istenilen su verimini karşılayacak en uygun çapı belirlemek ve bölgesel araştırma yapmak olacaktır. sondaj açılırken her metreden bir sediman numune alınarak su geçişi olan kayaçlar yada zemin parçacıkları tek tek not alınıp sondaj kuyusunun techizi bu verilere göre yapılmalıdır. Bu noktada iyi bir sondaj projesi hem maliyet açısında hemde zaman ve verim açısından çok yararlı olacaktır.

Kuyu Sondaj Bakımı ve Tahlilleri;

Sondajlarda tedbirler ileriki süreçte işleri daha çok zorlaştırmadan kısacası bakımları geciktirmeden yapılmalıdır. her yıl yada bölgenin jeolojik yapı şartlarına göre uzman ekipler tarafından kontroller sağlanmalı gerekirse kuyu inkişaf edilip temizletilmelidir. temizlik işleminin ardından kuyu 48 saat boyunca suyunu akıtmalı ardından numune alınarak su analizine gönderilmelidir. herhangi bir bakteri, mikro oranızmalara karşı tedbir alınmalıdır.

Dalgıç Pompa Bakımı ve Tedbir Bilgileri;

 Dalgıç Motorların bakım periyotları suyun kalite ve kireç oranına göre değişir, sürekli bakım gerektirmez fakat sondaj pompası kotrol panosu çok önemlidir. Pano ve kablo bağlantıları kontrol edilmelidir. dalgıç kotrol panosu yeni versiyonları çıktığı zaman mutlaka değiştirilmelidir. aksi halde daha fazla maliyetler çıkabilir.

BİZİM SONDAJ BLOG

Su sondajında kalite ve güvenin sözde değil, işte lider firmayız!